درختچه مروارید

درختچه مروارید


این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است . در این مقاله با درختچه مروارید اشنا می‌شوید. 

 

 

درختچه مروارید
درختچه مروارید
نام انگلیسی: Snowberry

 

نام علمی: Symphoricarpus albus 

 

خانواده: Caprifoliaceae 

 

-درختچه مروارید بومی شمال آمریکا و کانادا میباشد. این گیاه به دلیل داشتن میوه های زیبا در پاییز و زمستان جز گیاهان زینتی محسوب میشود. این گیاه به دلیل مقاوم بودن در زیستگاههای مختلفی میتواند رشد کند و در کوههای سایه دار و مرطوب و جنگلها و دشت ها و کنار رودخانه ها دیده میشود. در ایران این گیاه در باغ گیاه شناسی ملی ایران و باغ دانشگاه کشاورزی کرج نگهداری می شود. میوه های این گیاه برای پرندگان بسیار جذاب میباشد. 

 

-این درختچه به دلیل تولید میوه های گرد شبیه مروارید در اواخر فصل پاییز و زمستان معروف شده است و از جمله درختچه های زینتی است که به عنوان گیاه تزیینی فصل پاییز و زمستان به شمار می رود. گونه orbiculatus  به جای میوه های سفید رنگ میوه های سرخ رنگ تولید کرده و به نام مروارید سرخ معروف است.

 

-گیاهی است که شرایط نیم سایه تا سایه درختان را می تواند تحمل کند، به خاک های با pH زیر ۷ نیازمند است. قلمه های حاصل از این درختچه ها به راحتی ریشه دار می شوند و انتقال قلمه های ریشه دار بدون تلفات انجام می گیرد. با جدا کردن پاجوش ها و شاخه های ریشه دار نیز آن را می توان تکثیر نمود. افت خاصی ندارد و فقط ممکن است به سفیدک سطحی آلوده گردد. علاوه بر کاربرد های دیگر در فضای سبز به عنوان گیاه پوششی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. 

 

 

برای مشاهده نحوه نگهداری و پرورش این گیاه به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

سوالات خود را ازما بپرسید!

   

    واتساپ                                              اینستاگرام                                            تماس فوری (روی تصویر فوق کلیک کنید)

 

 

 

 

 

 

 

درختچه مروارید

 

 

درختچه مروارید

 

 

 

 

گیاه شناسی:

-ارتفاع گل مروارید عطری ۳۰ سانتیمتر و گستردگی آن ۴۵ سانتیمتر است و فرم رشدی آن توده ای و حصیری که غالباً به صورت تخت بر روی زمین میخوابد یا توسط سایر گیاهان قیم، حمایت می گردد. کاربرد آن در پوشش عرصه های سایه دار است. برگ ساده، سرنیزه ای، بدون کرک، به رنگ سبز روشن (در پاییز ممکن است به رنگ سبز تیره در آید)، به طول ۵-۲ سانتیمتر، و در یک حلقه ۹-۶ تایی به وجود می آید. برگساره دارای بافت نرم و  متراکم است.

-گل ها کوچک با قطر ۷-۴ میلیمتر، معطر به رنگ سفید و دارای چهار گلبرگ هستند که از پایه به هم متصل اند. فصل گلدهی بهار است.میوه به قطر ۴-۲ میلیمتر است.

-گیاه معطر است (ماده موثر کومارین) رایحه آن در زمان پژمردگی بیشتر شده و تا خشک شدن برگساره ادامه می یابد. این گیاه به صورت تجاری برای تولید عطر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

درختچه مروارید

 

 

درختچه مروارید

 

 

نیازها و شرایط نگهداری :

خاک:

-هر خاک گلدان معمولی شاداب خوب است، اما خاک شنی بهترین است. انتخاب خوب برای این گیاه مخلوط گلدان کاکتوس است. در عوض، از مخلوط ۳:۱ گلدان و ماسه تیز استفاده کنید. 

 

آبیاری:

-خاک خود را در طول فصل رشد بهار و تابستان به آرامی مرطوب نگه دارید. در طول زمستان، آب آن قابل برگشت است. اگر برگهای کروی آن صاف شوند، به آب بیشتری احتیاج دارد. مراقب باشید از آب غرق نشوید. مواد مکنده مانند درختچه مرواریدها مقاوم در برابر خشکسالی هستند اما با ریشه های مرطوب و مضراب زنده نمی مانند. 

 

نور:

-درختچه مروارید فقط به چند ساعت نور مستقیم خورشید در روز نیاز دارد. با این وجود به نور غیر مستقیم خورشید نیز احتیاج دارد. در حالی که گیاه شما با حداقل مراقبت می تواند زنده بماند و رشد کند، نور فراوان کاملا ضروری است. 

 

دما:

-درختچه مروارید از بهار تا پاییز در دمای گرم بالاتر از هفتاد درجه رشد می کنند. S. Rowleyanus با زمستان خنک تر و در حدود پنجاه درجه فارنهایت رشد می کند. رطوبت کم برای این گیاه بهتر است (۴۰ درصد یا پایین تر). درختچه مروارید در تابستان رونق خواهد گرفت اما از ظهر بسیار گرم که می تواند برگهای آن را بسوزاند اجتناب کنید. 

 

کوددهی:

-درختچه مروارید خود را در طول فصل رشد به مدت دو هفته با یک کود متعادل مایع یا محلول در آب مانند یک ماده ۱۲-۱۲-۱۲ که تقریبا نیمی از قدرت رقیق شده است، تغذیه کنید. در دوره خفته خود، فقط در هر شش هفته به تغذیه نیاز دارد. 

 

درختچه مروارید

 

 

 

 

 

تکثیر ، کاربردوخواص:

تکثیر:

-تکثیر درختچه مروارید از تقسیم قلمه های آن در بهار یا پاییز انجام می گیرد. قلمه ها را از گیاهان بالغ پس از گلدهی بگیرید و ریشه را در مخلوطی از زغال سنگ نارس و خزه و پرلیت قرار دهید.

-همچنین تکثیر آن از طریق ریشه های خزنده گیاه است. با تقسیم گیاه و جداسازی ساقه های ریشه دار، گیاه را می توان تکثیر کرد.

-ازدیاد بذری به دلیل اندوکاپ غیر قابل نفوذ و جنین نارس مشکل است. تیمار گرمای مرطوب به مدت ۳-۴ ماه و سپس تیمار سرمایی به مدت ۶ ماه در دمای ۵ درجه سانتیگراد برای جوانه زنی رضایت بخش بذرها قبل از کاشت لازم است. راحت ترین روش تکثیر گرفتن قلمه های علفی در اواخر بهار و در طول تابستان است. ازدیاد از طریق تقسیم بوته و پاجوش نیز امکان پذیر است. 

 

کاربرد و خواص:

-گل های این گیاه پس از خشک شدن، عطر بسياري داشته و در صنعت غذا و حتي تهيه انواع دسر کاربرد فراوان دارد. اين گل علاوه بر زيبايي و رايحه خوش، خواص درماني داشته و به عنوان داروي گياهي شناخته شده بر اين اساس تهيه و مصرف چاي آن نيز به حفظ سلامت کمک می‌کند. چاي گل مرواريد عطري از مخلوط دو قاشق گل و برگ خشک در یک فنجان آب جوش پس از ۵ الی ۱۰ دقیقه آماده می شود. افزودن مقاديري اسطوخودوس، آويشن و گل پامچال خشک شده به اين نوشيدني، آن را به دم کرده ای مفید برای تسکین درد تبديل مي کند. دم کرده گل مروارید عطری، نوشیدنی موثری برای بهبود زخم هاست و خونريزي را متوقف مي کند. علاوه بر این افرادي که از ناراحتي هاي معده و اختلالات کبدی رنج مي برند، با نوشيدن اين دم کرده گیاهی به میزان قابل توجهی بهبود پيدا مي کنند. بر اساس تحقیقات انجام شده، چاي گل مرواريد عطري خاصيت ضد التهاب داشته و آرامبخش قوي و موجب ايجاد خواب آرام و عميق مي شود. اين گل حاوي تركيباتي است که کاربرد فراوانی در صنعت داروسازي دارد. 

نوشیدن چای گل مروارید عطری برای سالمندان و افرادي که از تنش هاي روحي رنج مي برند، مفيد است. تركيبات مفيد موجود در اين نوشيدني از اختلالاتي مانند سنگ کیسه صفرا، بيماري هاي دستگاه ادراري و اختلال عملكرد ريه به ميزان قابل توجهي پيشگيري کرده و به بهبود کم خوابی، سردردهاي ميگرني و مشكلات پوستي کمک می کند. 

-این نوشیدنی همچنین به دفع سنگ مثانه کمک کرده و ضربان قلب را تنظيم کرده و اشتها را بهبود مي بخشد. از آنجا که گل مروارید عطری و چاي تهيه شده از آن ممكن است عوارض جسماني را در پي داشته باشد، زياده روي در مصرف آن توصيه نمي شود و مصرف آن در دوران بارداري نيز ممنوع است. 

-بومیان آمریکا از این گیاه به عنوان دارو و صابون استفاده میکنند. در روسیه میوه های این گیاه را در درست خرد کرده و به عنوان تسکین دهنده و لوسیون استفاده می کنند. 

 

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *