کاج الودی

کاج الودی


این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است . در این مقاله با کاج الودی اشنا می‌شوید. 

 

 

 کاج الودی
کاج الودی 
نام انگلیسی: Lawson’s Cypress Ellwood’s 

 

نام علمی: Chamaecyparis lawsoniana Ellwoods 

 

خانواده: Cupressaceae 

 

-کاج الودی با نام های رایج دیگری مانند سرو فشفشه ای نیز شناخته می‌شود.  زادگاه  اصلی این کاج آمریکای شمالی است. کاج الودی انواع مینیاتوری زیبایی دارد که داخل یک گلدان نیز جا می‌شود، این درحالی است که ارتفاع درختچه آن در فضای باز به ۲متر نیز می رسد. برگهای این کاج سوزنی شکل و سبز متمایل به آبی است و به صورتی فشرده به هم چسبیده اند و حالت اسفنجی به خود گرفته اند. 

 

-کاج الودی رشدی آهسته دارد و یک شکل مخروطی زیبا به خود می‌گیرد. شاخ و برگهای ظریف این گیاه در کنار قامت بلند و ایستاده آن ترکیبی زیبا ایجاد کرده است. این کاج زیبا انواع مختلفی دارد:

 

کاج الودی مینیاتوری 

سرو الودی 

کاج شبه لاوسون 

 

-این کاج یکی از زیباترین درختچه های کاج است. این کاج زیبا برای نگهداری در تراس های کوچک و یا پشت پنجره های نورگیر بسیار مناسب است. نگهداری از این کاج زیبا آسان است و تنها با فراهم کردن نور و رطوبت آن می‌توانید شاهد رشد زیبای آن باشید. 

 

برای مشاهده نحوه نگهداری و پرورش این گیاه به ادامه مطلب مراجعه نمایید. 

 

سوالات خود را ازما بپرسید!

   

    واتساپ                                              اینستاگرام                                            تماس فوری (روی تصویر فوق کلیک کنید)

 

 

 

 

 

 کاج الودی

 

 کاج الودی

نیازها و شرایط نگهداری :

خاک:

-کاج الودی نسبت به خاک حساسیت زیادی ندارد و در هر خاکی که به خوبی زهکشی شده باشد رشد می‌کند. خاک دارای زهکشی به دلیل عبور آب اضافی برای الودی مناسب تر است. البته این کاج در خاک کمپوست بهترین رشد را خواهد داشت. 

 

آبیاری:

-این گیاه تا زمانی که در جای خود تثبیت شود به صورت منظم به آبیاری نیاز دارد و اگر ما یک دوره خشک طولانی مدت داشته باشیم بایستی آبیاری به آن انجام شود. برای چند ماه اول توپ ریشه پیشرفت کمی در خاک اطراف خود خواهد داشت و پس از آن برای حفظ رطوبت اطراف منطقه ریشه اصلی در فصل اول و یا هنگام فصول خشک سال آبیاری آن بسیار مهم است. 

 –آبیاری بیش از حد به پوسیدگی ریشه و مرگ ناگهانی گیاه منجر می شود. یکی از راز های آبیاری این است که همواره پس از آبیاری در هر مرحله اجازه دهیم تا خاک در منطقه اطراف ریشه های محیطی خشک شود و در این زمان آبیاری برای بار بعدی در دستورالعمل قرار گیرد. زیرا مرطوب بودن همیشگی خاک اطراف درخت باعث رشد سطحی و ضعیف ریشه ها می شود و این عامل نیز با یک دوره خشکی نسبتا طولانی به گیاه آسیب وارد خواهد کرد. 

 

دما:

-کاج الودی در برابر تغییرات دمایی بسیار مقاوم است و می تواند سرما را تا ۲۹- درجه سانتی گراد تحمل کند. در صورت وجود یخبندان های طولانی بهتر است گیاه را به داخل منتقل کنید. 

 

نور:

-این گیاه آفتاب دوست است اما در سایه و نور ملایم نیز شاداب خواهد بود. بهترین مکان برای نگهداری این گیاه در منزل کنار پنجره جنوبی است که نور مناسبی دارد. البته برای تامین کمبود نوری این گیاه می‌توان آن را چند ساعتی در طول روز در بالکن یا حیاط بگذارید تا نور کافی را دریافت کند.

 

رطوبت:

-در ماه های اول کاشت این گیاه که ریشه آن ضعیف تر است برای حفظ رطوبت گیاه بهتر است آن را غبار پاشی کنید یا آبیاری روزانه صورت گیرد. 

 

تغذیه:

-تغذیه این کاج در اوایل بهار با کود متعادل انجام می شود. دقت کنید که کود با برگها و یا ساقه گیاه تماس مستقیم نداشته نباشد در صورت وقوع برگ ها را بشویید. در کل مخروطیان در اکثر مواقع برای مقابله در خاک فقیر تکامل یافته اند، به طوری که این تغذیه اولیه در آغاز معمولا برای حفظ آنها در تمام مدت سال و زمان رشدشان کافی است. 

 

آفات و بیماری ها:

-این نوع کاج به دلیل مقاوم بودن به ندرت دچار مشکل و بیماری می شود. 

 

بیماری قارچی: بیماری قارچی در مورد این گیاه رایج است و بهتر است هر چند وقت یکبار با قارچ کش ضدعفونی شود. 

 

سوختن نوک بالایی برگ : نزدیکی به وسایل گرمایی و یا دمای بالای محیط میتواند از احتمالات باشد.

 

هرس:

-به استثنای کاج مطبق تقریبا همه مخروطیان را می توان هرس نمود. بدینگونه شما قادر به آرایش و فرم دادن به گیاه از همان دوره نوجوانی خواهید بود و می توانید اندازه آن را نیز کنترل نمایید. ضمن اینکه با حذف شاخه های نا همگون و یا مرده، به حفظ زیبایی های طبیعی آن و هدایت به رشد مستقیم و صاف کمک خواهید نمود. 

 

 

 

 

 

 

 کاج الودی

 

 کاج الودی

تکثیر و کاربرد:

تکثیر

 

-درخت کاج سیاه از طریق بذر و قلمه تکثیر می شود.برای کاشت بذر ابتدا باید میوه کاج مناسب را که حاوی بذر است پیدا کنید و فلس های ان بسته یا نیمه بسته باشند و هنوز بذرهای خود را ازاد نکرده باشند.

 

-میوه ها را پس از چیدن از درخت در مکان گرم و خشک نگهدارید.پس از مدتی با تکان دادن میوه بذر از فلس ها جدا می شود.بسیاری از افرادی که درخت کاج سیاه را پرورش می دهند پس از جدا کردن بذر ها ان ها را درون کیسه فریزر می ریزند و در ان را محکم می بندند و حدودا یک ماه درون یخچال قرار می دهند زیرا ان ها معتقدند عملیات سرمادهی سبب می شود تا بذر زودتر جوانه بزند.

 

-برای کاشت بذر به مدت 24 ساعت ان را در اب مقطر بگذارید سپس ان ها را میان دستمال مرطوب و در مکان روشنی دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.بعد از مدتی بذرها درون دستمال جوانه می زند بعد از جوانه زنی بذر را در خاک بکارید و در محیطی دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید طوریکه سطح مورد نظر همیشه مرطوب باشد توجه کنید که دستمال نیز باید همیشه مرطوب باشد.

 

-در روش قلمه زنی شما می توانید قلمه های 20 الی 30 سانتی متری تهیه کنید. برای ریشه دهی از هورمون های ریشه دهی استفاده کنید و ان را در مخلوط ماسه و شن بکارید.  بعد از مدتی قلمه ریشه دار می شود. در گلخانه با استفاده از کابل های حرارتی که از زیر بستر رد می شود محیط زیرین قلمه ها را به میزان 24 الی 26 درجه گرم می کند این گرما اصطلاحا “پاگرما” نامیده می شود. توجه کنید که در ریشه زایی قلمه ها تاثیر مثبتی دارد.

 

کاربرد:

-مخروط باریک با شاخ و برگ سبز آبی می تواند یکی از نقاط برجسته این گیاه در استفاده برای یک نقطه کانونی در محوطه سازی به صورت تک کاشت یا ردیفی باشد. 

-شکل جمع و جور، در ترکیب با یک نرخ رشد بسیار آهسته، باعث می شود این گیاه یک گزینه بسیار خوب برای کاشت گلدانی و باغ صخره ای باشد. 

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *