این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است .در این نوشته سعی داریم شما را با گیاه شامادورا آشنا کنیم .

در سال های اخیر اکثر مردم به دلیل زندگی ماشینی و دوری از طبیعت برای تعطیلات و اخر هفته ها به دنبال باغ و باغچه ای برای زندگی هستند 

در این میان تصمیم داریم شما رو با انواع گل و گیاه اشنا کنیم که در این زمینه کمک هستند

نام انگلیسی: Parlour Palm

 

-گیاه شامادورا بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است و از خانواده اریکاسه می باشد.

 

-شامادورا یکی از زیباترین نخل های آپارتمانی است که بخاطر شرایط آسان نگهداری و زیبایی خاص آن بسیار مورد توجه است و در فضای منزل و دفاتر کاری قابل نگهداری است.

 

-این گیاه علاوه بر زیبایی منحصر به فردی که دارد فواید زیادی دارد که از جمله توانایی های آن می توان به قدرت بالای تصفیه هوا اشاره کرد.

 

-ظاهر این گیاه باریک است و برگ های سبز رنگ و کشیده دارد همینطور ساقه هایی با رنگ سبز روشن دارد که برگ ها روی آن رشد می کنند. سرعت رشد شامادورا کم است و در فضای باز تا ارتفاع ۲متر رشد می کنند.

 

-این گیاه نسبت به نور کم، تحمل سایه و دماهای پایین مقاوم است. این گیاهان برای کسانی که کودک و حیوان خانگی دارند مناسب است چراکه خوردن برگ ها مشکلی برای آن ها به وجود نمی آورد.

 

-شامادورا گونه های مختلفی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

-نخل گربه

-شامادورا الگانس یا نخل پارلور

-نخل بامبو

-شامادورا متالیکا

خاک:

-شامادورا خاک سبک با زهکشی مناسب را می پسندد. ترکیب خاک برگ + خاک باغچه و یا خاک هوموسی برای این گیاه مناسب است.

 

 

آبیاری:

-برای آبیاری این گیاه بهتر است بین دو مرتبه آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود و سپس اقدام به آبیاری کنید. دقت کنید که خاک تا عمق ۲سانتی متری خشک شود و برای این کار می توانید از خط کش یا انگشتتان کمک بگیرید. در فصل تابستان تعداد دفعات آبیاری را افزایش دهید و در فصل زمستان کاهش دهید.آبیاری بیش از حد باعث ریزش برگهای سبز و غرقابی شدن ریشه ها می‌شود.

 

 

نور:

-بهترین مکان برای نگهداری گیاه شامادورا پشت پنجره شمالی و شرقی است چرا که این گیاه نسبت به کم نوری و سایه مقاوم است و اگر زیر نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد برگهایش میسوزد.

 

 

دما:

-این گیاه دمای معتدل و دمای اتاق را می پسندد و هوای بسیار گرم و سرد به گیاه آسیب می رساند. البته با توجه به اینکه زادگاه این گیاه گرمسیر است در هوای نسبتاً گرم برایش موردی پیش نمی آید اما در روزهای گرم حتما گیاه را غبارپاشی کنید.

 

 

کوددهی:

-برای کوددهی این گیاه در فصول رشد (بهار و تابستان) می توانید اقدام کنید. برای افزایش رشد گیاه از کودهای مخصوص هر دوهفته یکبار استفاده کنید.

 

 

رطوبت:

-به چند طریق می توانید رطوبت فیکوس الاستیکا را تامین کنید. یکی از این راه ها ایجاد جزیره است. جزیره به معنی آن است که داخل زیر گلدانی را پر آب کرده و سنگریزه بریزید و گلدان را برروی سنگریزه ها قرار دهید اما گلدان با آب در تماس نباشد . به این طرق آب داخل زیر گلدانی تبخیر شده و رطوبت آن به گیاه می‌رسد . همچنین می‌توانید از غبارپاشی یا قرار دادن یک ظرف آب در کنار گلدان رطوبت گیاه را تامین کنید. غبارپاشی زیر نور مستقیم خورشید باعث ایجاد لکه های سوخته روی برگ گیاه می شود.

 

 

تعویض گلدان:

-شامادورا ریشه های شکننده و ضعیفی دارد که باعث می شود رشد این گیاه کند شود و نیاز به تعویض گلدان نداشته باشد. اما هر ۱ الی ۲ سال کمی سطح را کنار بزنید و چک کنید یا در صورتی که ریشه ها از خاک بیرون زده بود آن را با گلدانی بزرگتر تعویض کنید.

 

 

 

تمیز کردن برگ ها:

-برای تمیز کردن برگ ها می توانید از پارچه پنبه ای یا اسفنج مرطوب استفاده کنید. استفاده از مواد شیمیایی براق کننده برای گیاه مضر است و بهتر است استفاده نکنید.

 

 

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *