این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است .در این نوشته سعی داریم شما را با گاردن روف و فواید آن آشنا کنیم.

 

 

گاردن روف یا باغ پشت‌بامی 

به انگلیسی:

“Roof garden” به هر گونه باغ یا باغچه که در بام ساختمانی ساخته شده باشد گفته می‌شود. این باغ‌ها علاوه بر زیبایی می‌توانند به مصرف تولید غذا، کنترل دما، بهبود معماری و ایجاد محیط مناسب زندگی برای جانداران و همچنین تفریح به کار رود. چنین باغ‌هایی در مقیاس بزرگ می‌توانند بر آب و هوا و محیط زیست منطقه تأثیر گذاشته و آن را بهبود بخشد.

 

تأثیر بر محیط زیست

گاردن روف ها اکثراً در مناطق شهری یافت می‌شوند و گیاهان در کل توان کاهش جذب دمای ساختمان‌ها را دارند که باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود. میزان جذب دمای نور خورشید در گیاهان بسیار کمتر از مواد ساختمانی و مواد بکار رفته در جاده‌ها و خیابان هاست و اگر سطح ساختمان‌ها از گیاه پوشیده شده باشد باعث جذب بسیار کمتر حرارت می‌شود. حرارتی که پس از جذب به محیط اطراف بازپس داده شده و باعث افزایش حرارت محیط می‌شود. تحقیقات انجام گرفته نشان می‌دهد که گاردن روف‌ها در زمان‌های مختلف روز تأثیر قابل توجهی بر دمای لایه‌های مختلف بام و کاهش آن دارند.

علاوه بر این اثر قابل توجهی بر جذب آب باران و جلوگیری از هدر رفت آن دارند. با گسترش شهرها سطوح زمین به سطوح سخت آسفالت و سیمان تبدیل شده و از جذب آب توسط زمین جلوگیری می‌شود. در هنگام بارندگی از آنجایی که آب باران جذب زمین نمی‌شود حجم عظیمی از آب در سطح زمین جاری می‌شود که باعث مشکلات زیادی است. گاردن روف‌ها می‌توانند با جذب آب، جاری شدن آب رادر سطح به تأخیر انداخته و در کنترل حجم آب جاری کمک کنند. می‌توان از آب ذخیره شده در مراحل بعدی برای آبیاری گیاهان استفاده کرد.

…………………………………………………………………………………………………..

انواع روف‌گاردن یا بام‌باغ

1-گاردن روف گسترده:گاردن روف گسترده

در این نوع روف‌گاردن، کشت گیاهان با ریشه‌های کم انجام می‌شود. بستر کاشت بسیار سطحی و ضخامت خاک حداکثر ۲۰ سانتی‌متر است. گاردن روف گسترده نسبت به دیگر انواع گاردن روف بسیار ارزان است و چمن و گیاهانی با پوشش سطحی و کم‌ارتفاع در آن کاشته می‌شود.

2-گاردن روف نیمه متمرکز:

این نوع بام سبز شامل کشت گیاهان با حجم ریشه بیشتر و دارای عمق بستر کاشت بالای ۳۰ سانتی‌متر تا ۱ متر است. در این نوع بام سبز کلیه گیاهان بوته‌ای مانند توت‌فرنگی، هندوانه و گیاهان دارویی مانند پونه و اسطخودوس و همچنین چمن قابل کشت هستند و تنها باید در طراحی سازه، وزن ایجادشده مدنظر قرار گیرد.

3-گاردن روف متمرکز:

در این نوع روف‌گاردن از خاک با حجم و ارتفاع زیاد استفاده می‌شود. این نوع گاردن روف که از موارد قبلی گران‌تر است و تنها ساختمان‌های بزرگ و معروف از پس هزینه آن بر می‌آیند، انواع درختان، گیاهان زینتی و گل‌ها کاشته می‌شوند. این نوع باغ بر روی پشت‌بام ساختمان‌های بزرگ گسترده و مسیرهایی برای قدم زدن و نیمکت‌هایی برای استراحت در آن طراحی می‌شوند.

مزایای استفاده از سقف سبز

درست است که شاید فکر کنید روف گاردن‌ها فقط برای زیبایی ساخته شده‌اند، اما در طراحی ساختمان‌ها هر روش تازه‌ای که ابداع می شود حتما دلایل و مزیت‌هایی هم دارد. اگر شما در یک شهر شلوغ زندگی می‌کنید،  اجرای روف گاردن تا حدی سر و صدای اطراف شما را مهار می‌کند و آلودگی هوا را تا حدی کاهش می‌دهد. از طرفی اگر شرایط آب و هوایی شما با کاشت برخی از سبزیجات و صیفی‌جات تطابق داشته باشد می‌توانید از محصولات سالم خودتان استفاده کنید. یادتان باشد روف گاردن ها عایق‌های محکمی در برابر سرما و گرما هستند. به طوری که در ابتدای فصل سرما ممکن است حتی نیازی به استفاده از وسایل گرمایشی نداشته باشید و در فصل گرما بالعکس. یکی از مهم‌ترین لطف‌هایی که یک سقف سبز در حق ساختمان شما به خرج می‌دهد این است که  برخلاف سقف‌های سنتی که از قیر و ایزوگام های ساده ساخته می‌شدند، روف گاردن‌ها با جذب گرمای خورشید به جای بازتاب دادن آن، به صورت یک عایق طبیعی برای ساختمان‌ها عمل می کنند و در نتیجه هزینه‌های انرژی را تا حد زیادی کم می‌کنند. برای مثال یک گاردن روفگسترده می‌تواند نیازهای انرژی تابستان را در حدود ۷۵ درصد کاهش دهد. در عین حال بام سبز تولید آلاینده‌های هوا و نشر گازهای گلخانه‌ای را هم کاهش می‌دهد. حضور ​گیاهان در روف گاردن ذرات معلق هوا را از بین می‌برد و به تولید بیشتر اکسیژن منجر می‌شود. یک مزیت بسیار مهم دیگر گاردن روفاین است که این بام سبز توانایی کاهش حجم  روان آب فاضلاب‌های سطحی را در محیط‌های شهری دارد. در واقع یک سقف سبز برای جذب آب به طور قابل توجهی خطر جاری شدن سیل و طغیان فاضلاب‌ها را کاهش می‌دهد..

………………………………………………………………………………………………….

چگونه یک گاردن روف بسازیم؟

اول از همه، دریابید که قوانین محلی ، قوانین املاک اجاره، یا مقررات انجمن صاحب خانه چگونه به باغ پشت بام نگاه می کنند . باغ های پشت بام ممکن است ممنوع باشند همیشه بهتر است قبل از صرف وقت و هزینه این موارد را بدانید.

 

گاردن روف

دوم، معمار یا پیمانکار را در اسرع وقت درگیر کنید. برای کل فرآیند ساخت باغ به معمار یا پیمانکار نیاز ندارید، اما به آنها نیاز دارید که به شما بگویند آیا ساختمان برای ساختن یک باغ روی پشت بام امن است یا خیر. برخی از ساختمان ها به سادگی برای تحمل وزن اضافی که یک باغ روی پشت بام اضافه می کند طراحی نشده اند. ساختمان های دیگر ممکن است بتوانند وزن اضافی را تحمل کنند اما ممکن است فقط وزن محدودی را تحمل کنند. یک معمار یا پیمانکار باید بتواند به شما بگوید که آیا این مورد در ساختمان شما وجود دارد یا خیر.

 

سوم، حتی اگر ساختمان شما از نظر ساختاری بتواند وزن اضافی را تحمل کند، وزن باغ پشت بام شما باید در طراحی شما نقش داشته باشد. سعی کنید تا حد امکان از وزن کمتری استفاده کنید . از ظروف کاشت پلاستیکی، فایبرگلاس یا فوم استفاده کنید و از سنگفرش خودداری کنید. به جای خاک باغچه از خاک سبک گلدان استفاده کنید . از بادام زمینی استایروفوم برای  زهکشی به جای سنگ یا خرده سفال استفاده کنید.

 

 

چهارم، به خاطر داشته باشید که باغ پشت بام شما به طور قابل توجهی بادگیرتر از یک باغ معمولی خواهد بود . شما باید بادگیرها را در طراحی باغ پشت بام خود بگنجانید . سعی کنید از نرده ها یا بادگیرهای مشبک دیگر برای باغ پشت بام خود استفاده کنید. بادشکن هایی که جریان باد را مختل می کنند، به جای تلاش برای متوقف کردن کامل آن، در واقع موثرتر هستند. بادشکن های جامد بیشتر از بادشکن هایی که جریان باد را امکان پذیر می کنند، توسط بادهای تند فرو ریخته می شوند. به علاوه، شما واقعاً نمی خواهید جریان باد را از بین ببرید. شما فقط می خواهید آن را کاهش دهید. بیشتر کاوش کنید.

پنجم، به این فکر کنید که چگونه آب را به باغ پشت بام خود برسانید . باغ پشت بام شما در هوای گرم باید مکرراً آبیاری شود و بردن سطل های سنگین آب به پشت بام سرگرم کننده یا کاربردی نیست. در نظر بگیرید که یک سیستم ذخیره آب تعبیه شده باشد یا یک سیستم آبیاری خودکار نصب شده باشد.

……………………………………………………………………………………………………………

نگهداری از گاردن روف

نگهداری گاردن روف بسیار مهم است و گاهی یکی از مهم‌ترین موانع ایجاد آن‌ها محسوب می‌شود. حتما قبل از طراحی گاردن روف به برنامه نگهداری آن فکر کنید، زیرا همه باغ‌های سقف نیاز به نگهداری دارند. کلیه ساختمان‌های تجاری با گاردن روف ملزم به بررسی حداقل دوبار در سال هستند. تعمیر و نگهداری گاردن روف و تعداد آن در سال به نوع روف‌گاردن بستگی دارد.

موارد زیر برخی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که باید در طول نگهداری مورد توجه قرار گیرد:

جلوگیری از انسداد زهکشی و رشد گیاهان نامطلوب_

_استفاده از کود باید به حداقل برسد، زیرا سطح بالای استفاده ممکن است منجر به افزایش سطح مواد مغذی شود. که ممکن است بر کیفیت آب تأثیر منفی بگذارد.

_داشتن سیستم‌های محافظت در برابر سقوط ضروری است، زیرا تعمیر و نگهداری در لبه پشت‌بام انجام خواهد شد.

 

 

 

منابع:

https://www.gardeningknowhow.com/special/urban/creating-your-own-rooftop-garden.htm
https://hotcore.info/babki/roof-garden-design-residential.html
https://www.acbconsultingservices.com/sustainable-construction-project-management/the-architecture-and-design-of-green-spaces-in-buildings/

     تماس فوری (روی تصویر فوق کلیک کنید)[/vc_column_text][/vc_column][vc_column css_animation=”bounceInUp” width=”1/3″][vc_column_text]

                   اینستاگرام                                       [/vc_column_text][/vc_column][vc_column css_animation=”bounceInRight” width=”1/3″][vc_column_text]

    واتساپ                             09121641403      ]نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *