بهترین زمان برای کوددهی درختان میوه

کوددهی درختان میوه


بهترین زمان برای کوددهی درختان میوه

درختان میوه هم مانند سایر گیاهان برای رشد خوب نیاز به تقویت و مواد مغذی دارند. در این مقاله درباره کوددهی درختان میوه و بهترین زمان برای کوددهی درختان میوه نکات مهمی یاد می گیریم. همراه ما باشید.

کود دادن به درختان میوه دارای زمان درست و نادرست است. اگر در زمان درست کوددهی را برای درختان میئه انجام دهید، می توانید شاهد رشد و تقویت گیاهتان باشید. بهترین زمان کوددهی درختان میوه، دقیقا بعد از شکوفه زدن است. یعنی درست زمانی که  دوره رشد سالیانه شان را طی کرده اند و مواد مغذی خاک کاملا از دست رفته است.

بهترین زمان برای کوددهی درختان میوه

از یک ماه قبل از شکوفه زنی درختان می توان کوددهی را شروع کرد و تا نتوانستید در این زمان، کوددهی را انجام دهید، می توانید تا اواسط تابستان این کار را انجام دهید.

بهتر است کار کوددهی را در اواخر تابستان و اوایل پاییز قطع کنید. زیرا سرما باعث آسیب به درخت می شود. اما اگر خیلی لازم است که این کار را انجام دهید، با کمی کمپوست و با سنگ فسفات نرم رویش را بپوشانید. در این دوره از کود نیتروژنی مثل اوره هم اصلا استفاده نشود.

از کجا بفهمیم که درخت میوه به کوددهی نیاز دارد

اغلب همه درختان میوه ، هرساله به کود احتیاج دارند. مقدار کوددهی به عواملی بستگی دارد که هر ساله می تواند تغییر کند. پس باید مقدار کوددهی هر سال اندازه گیری شود.

اگر کوددهی کم و زیاد شود چه اتفاقی می افتد

بهترین زمان برای کوددهی درختان میوه

کود زیاد باعث جوانه زدن زیاد و زیاد شدن برگ ها می شود. تغییری در میزان زیاد شدن میوه ندارد. اگر کوددهی بیش از اندازه باشد، درخت رشد زیادی پیدا می کند و در نتیجه ضعیف می شود. خطر شکسته شدن شاخه ها هم وجود دارد. پس علاوه بر رعایت بهترین زمان برای کوددهی درختان میوه باید به میزان کوددهی برای درختان میوه هم اهمیت داد.

اگر کوددهی هم کم باشد، باعث می شود که درختان میوه رشد کمی داشته باشند و عملکرد بدی را شاهد باشیم. در نتیجه بار میوه هم کم می شود. درخت میوه اگر در خاکی ضعیف رشد کند، باعث می شود که کمبود مواد مغذی داشته باشد و در سلامت نباشد. مقومتش در برابر آفات و بیماری ها هم پایین می اید. در ضمن استرس هم به سراغش می آید.

درختان میوه خیلی خوب کمبودهای خود را به شما نشان می دهند. فقط اندازه گیری رشد را در اواخر زمستان و اوایل بهار انجام دهید. زمانی که درخت در خواب زمستانی است.

چه کودی برای درخت میوه من مناسب است

  • بهتر است کود مورد استفاده برای درختان میوه، ارگانیک و با تراکم بالای نیتروژن باشد.
  • از کودهای مخصوص برای درختان میوه استفاده کنید.
  • به جر نیتروژن، درخت شما یا کودهای دیگری چون مواد مغذی ماکرو و میکرو نیاز دارد.
  • با انجام تست خاک می توانید متوجه شوید که گیاهتان به  فسفر، پتاسیم یا دیگر مواد مغذی دبگری احتیاج دارد یا ندارد.

نکات مهم در بهترین زمان برای کوددهی درختان میوه

نهال های تازه کشت شده را در سال اول کوددهی انجام ندهید. سال بعد این کار را انجام دهید. اگر در سال اول کاشت نهال کوددهی انجام دهید، رشد نهال به تاخیر می افتد. بهترین زمان برای کوددهی درختان میوه یکسال بعد از کاشت است.

کوددهی در زمان استراحت درخت باشد.

درختان در پاییز و زمستان به خواب می روند. اگر بعضی از نیازهای درختان در این زمان برطرف شود، در سرما مقاومت بیشتری خواهند داشت. در بهار هم رشد خیلی خوبی دارند. در این شرایط است که درخت عملکرد خوبی دارد و ثمره آن افزایش می یابد. قبل از اینکه موجودات مضر غالب شوند بهتر است در دو فصل زمستان و پاییز نیازهای درخت میوه را فراهم نمایید.

با رشد فعال درهت میوه، کوددهی را انجام دهید. اوایل بهار و همزمان با شکوفه زدن درختان، بهترین زمان کوددهی است. بهترین زمان برای کوددهی درختان میوه فصل بهار است. در اوایل تیرماه بهتر است این کار انجام شود.

بهترین کود برای درختان میوه

بهترین کود برای درختان میوه

حالا که متوجه شدیم بهترین زمان برای کوددهی درختان میوه؛ بهار و تابستان است، بهتر است بدانیم چه کودی باید بدهیم؟

سه نوع کود وجود دارد که باغبانان و مزرعه داران از ان استفاده می کنند.

  • کود حیوانی
  • کود گیاهی
  • کود شیمیایی

کود حیوانی که همان فضولات حیواناتب چون گوسفند و گاو و مرغ است. کود گیاهی هم از ترکیب گیاهان خشکیده و فضولات حیوانی است. کود شیمیایی هم در کارخانه تولید می شود و غیرطبیعی است.

اگر از کودهای حیوانی و گیاهی استفاده شود بسیار خوب است. کودهای آلی که اندازه نیتروژن آن ها مناسب است باید استفاده شود. کنجاله سویا یک توصیه خوب برای استفاده است. وجود نیتزوژن در خاک باعث رشد بهتری در شاخه ها و برگ ها می شود. اگر بهترین کود را در بهترین زمان به نهال میوه بدهید، نتیجه ای عالی را برایتان رقم خواهد زد.

سخن آخر

اگر احساس کردید که درخت میوه شما به کوددهی احتیاج دارد. بهترین زمان برای کوددهی درختان میوه را که در فصل بهار است، انتخاب کرده و کود مناسبی به گیاه برسانید. میتوانید با کیت های مخصوص اندازه گیری مقدار PH خاک را اندازه گرفته و اگر بین 6 تا 6.5 بود یعنی خاکتان فقیر است و نیاز به کوددهی دارد.

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *