گردو روند اصولا به عنوان گرده افشان ارقام مختلف گردو کشت می شود. منشا اصلی آن کشور فرانسه و با نام کامل روند دی مونتیگناک است که از سال‌ هفتم بعد از کاشت توان تولید گرده خوبی خواهد داشت.


مطالبی ه در این پست مطالعه میکنید :

آشنایی با گردو رند

میزان بار دهی گردو رند

دیر گل بودن گردو رند

بهترین زمان کاشت نهال گردو روند

ارتفاع گردو رند بعد از کاشت


آشنایی با گردو روند

گردو روند درختی بسیار مقاوم است، به طوری که در منطقه شهرستان بروجن با ارتفاع 2400 متر از سطح دریا، دمای منفی 20 درجه سانتی گراد در فصل سرد را به راحتی تحمل می کند. گردو روند به عنوان رقمی گرده افشان، عملکردی مفید و فعال بین 15 تا 20 روز داشته، عادت رشدی مستقیم با جثه ای متوسط و باردهی خوبی دارد.در مواجهه با سرمای سخت زمستان مقاومت بهتری نسبت به گردو فرانکت دارد و بهتر است برای مناطق بسیار سرد با ارتفاع بالای ۲۰۰۰ متر از سطح دریا از این رقم به منظور گرده افشان استفاده شود. نسبت کاشت این رقم در باغ 1 به 10 است به طوری که برای باغی با رقم اصلی گردو چندلر، برای هر 90 عدد اصله نهال یا درخت پیوند شده، تعداد 10 عدد گردو روند جهت گرده افشانی نیاز است.

نکته ی مهمی که در هنگام کاشت ارقام گرده زا باید به آن توجه نمود، محل کاشت آن ها است.رقم گرده افشان مانند گردو روند باید در جهت باد غالب منطقه، با فواصل مناسب کشت شوند بطوریکه در فصل گرده افشانی بتوانند تمام درخت های گردو باغ مورد نظر را پوشش دهند. برای مناطق مرطوب بهتر است 15 درصد ارقام کشت شده ی گردو، رقم گرده افشان مانند گردو روند باشد.


میزان باردهی گردو روند

باید در نظر داشت که گردو روند به منظور گرده افشانی و باروری ارقام دیر گل در باغ گردو کشت می شود و عملکرد باردهی متوسطی دارد. با این حال میوه ای با اندازه ۸ گرم، رنگ مغز روشن و پوستی نازک دارد.

دیر گلی گردو روند

گردو روند از نظر تاریخ گلدهی نسبت به تمام اراقم خارجی دیرگل ترین رقم است و در برخی موارد تا 10 روز پس از گردو فرنور شروع به جوانه زنی می کند.


بهترین زمان کاشت نهال گردو روند

برای کاشت نهال گردو روند در صورتی که نهال کیسه ای تهیه کنید در طول همه فصول می توان آن را کشت کرد. برای تهیه نهال ریشه لخت بهترین زمان احداث باغ اواسط پاییز و پس از آن اواخر زمستان تا اوایل بهار است. در نظر داشته باشید که در مناطق سردسیر کاشت نهال در مواقعی که سطح خاک تا عمق 20 سانتی متری یخ زده است توصیه نمی شود.


آبیاری نهال گردو روند

با توجه به این که نهال گردو روند بر روی پایه بذری پیوند می شود، نیاز آبی آن با درختان بومی تفاوتی نخواهد داشت. و در محدوده 6000 متر مکعب در سال در هکتار به روش آبیاری قطره ای و 10000 متر مکعب در هکتار در سال به روش آبیاری سنتی است. نکته: دقت کنید برای نهال گردو روند در سال های اول در ساعات گرم روز از آبیاری بیش از حد خودداری کنید. بهتر است که هنگام عصر آبیاری کنید تاهم نهال درخت آب مناسب دریافت کند و هم از تبخیر شدن آب جلو گیری شود .


ارتفاع  درخت گردو روند

عادت رشد گردو روند نسبتا قوی بوده و تا ارتفاع 6 یا 7 متری در خاک های قوی رشد خواهد کرد.

ارقامی که گردو روند توان گرده افشانی مناسبی برای آن ها دارند شامل: گردو چندلر، گردو پدرو، گردو فرنور، گردو هاوارد، گردو هارتلی هستند.


تیم نهالستان بهمن آبادی با بیش از 10 سال سابقه در زمینه فروش و مشاوره حضوری و غیر حضوری آموزش نهال ، اموزش کاشت نهال ، انواع پیشنهادات برای استفاده کردن درختان در کجا و در چه جایی اماده خدمت رسانی و پاسخگو بودن به شما عزیزان از سراسر کشورمیباشد .

راه های ارتباط با نهالستان بهمن آبادی

09121641403

09302768699

کرج
مشکین دشت
ابتدای جاده خوشنام
100 متر بعد دنیای اهن بیاتلو
نهالستان بهمن ابادی
مدیریت :علیرضا بهمن ابادی
واتساپ: ۰۹۱۲۱۶۴۱۴۰۳

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *