سانسوریا

سانسوریا


این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است . در این مقاله با سانسوریا اشنا می‌شوید. 

 

 

سانسوریا
سانسوریا
-گل سانسوریا(sansevieria) بومی آفریقا، ماداگاسکار و جنوب آسیا می باشد. سانسوریا گروهی متنوع و گوناگون از گیاهان است. این گروه از نظر رنگ و ابعاد بیش از ۷۰ گونه دارند.

 

-این گیاه بسیار مقاوم است و عمر طولانی مدت دارد. سانسوریا بسیار کم توقع است نیز نوری و نیاز آبی کمی دارد پس برای افراد مبتدی بسیار مناسب است و اصطلاحا به آن نامیرا گفته می‌شود. 

 

-سانسوریا توانایی تصفیه هوا را دارد. سمومی مانند زایلن ، تولوئن و فرمالدئید را در محیط جذب می نماید و به این سبب هوای محیط شما بسیار مطلوب و با کیفیت تر می شود. بنابراین با توجه به ویژگی افزایش اکسیژن در محیط ، این گیاه را برای اتاق خواب بسیار مناسب می کند. 

 

-مهم ترین گونه سانسوریا، سانسوریای شمشیری( زبان مار یا زبان مادر شوهر هم به آن میگویند) است که  برگ های تیز و شمشیری شکلش بسیار مورد توجه خواهد بود. 

 

-سانسوریا جزو قدیمی ترین گیاهان از نظر شکل ظاهری و ساده ترین گیاهان موجود است. با وجود سادگی اما بسیار شیک می باشد. طراحان دکوراسیون داخلی از سانسوریا بسیار استفاده می کنند. 

 

-انواع مختلف سانسوریا شرایط نگهداری و پرورش یکسانی دارند. سانسوریا ابلق، روی سطح برگ هایش رگه هایی زرد رنگ دارد که به هنگام کاهش نور کمرنگ می شود. 

سوالات خود را ازما بپرسید!

   

    واتساپ                                              اینستاگرام                                            تماس فوری (روی تصویر فوق کلیک کنید)

 

نیازها و شرایط نگهداری:

خاک:

-این گیاه مخلوط شن ، ماسه،  رس و مواد آلی است . در خاک سنگین بهتر رشد می کند زیرا خاک سنگین باعث می شود پاجوش با سرعت بیشتری ایجاد می شود. 

 

آبیاری:

-در گیاه سانسوریا آبیاری مهمترین نکته ی آن است. هنگام آبیاری این گیاه حتما به خشک بودن سطح خاک توجه کنید زیرا سانسوریا گیاهی کم آب است و خاک همیشه خیس باعث پوسیدگی می شود. در تابستان یک بار در هفته و در زمستان هر دو هفته یکبار آن را آبیاری کنید. البته نمی توان با اطمینان گفت زیرا با توجه به محیط نگهداری،  دما و میزان نور نیاز آبی می تواند متغیر باشد. 

 

نور:

-نیاز نوری این گیاه متوسط است. اما این گیاه مقاوم به فضای پرنور ، کم نور و سایه نیز می باشد. البته بهتر است این گیاه را از آفتاب مستقیم دور نگه دارید که برگ هایش نسوزد. 

 

دما:

-این گیاه دماهای متفاوت را می تواند تحمل کند. در زمستان هنگام باران و برف بهتر است آن را به داخل منزل منتقل کنید. 

 

رطوبت:

-این گیاه تحمل رطوبت بالا را حتی در حمام دارد. 

 

کود:

-کود گیاهان زینتی  را که هر دوهفته یکبار به گیاه بدهید مناسب ترین کود برای سانسوریا است

تکثیر :

تکثیر سانسوریا از طریق ۱) پاجوش ۲)قلمه زدن امکان پذیر است. 

 

۱)پاجوش:

-پس از رشد گیاه آن را از گلدان خارج کنید. ریشه پاجوشی که خیلی کوچک نباشد را از گیاه مادری جدا کنید. پس از جدا کردن پاجوش ها سرعت رشد بسیار کند می شود پس مدتی به آن مهلت بدهید تا کمی رشد کنند. وقتی به میزان کافی از رشد رسیدند آن ها را جدا کنید. 

 

۲)قلمه زدن:

 

-ابتدا برگ سانسوریا را به اندازه ۸ سانتی متر به وسیله یک قیچی باغبانی مناسب برش بزنید. در هنگام انتخاب برگ حتما به اندازه ی آن توجه نمایید زیرا با برگ های کوچک تکثیر صورت نمی گیرد. ۳۰ سانتی متر ارتفاع برای قلمه زدن برگ مناسب است. در این مرحله دو روش برای ریشه دار کردن قلمه ها وجود دارد.

 

-روش اول:می توانید قلمه ها را درون ماسه بکارید. می توانید برای بهتر نتیجه دادن به انتهای برگ ، قارچکش یا پودر ریشه زایی می زنند. سپس قلمه ها را درن ماسه بکارید تا ریشه دهد. با گذشت سه هفته، ریشه‌زایی آغاز شده و در هفته چهارم، شاهد رشد جوانه خواهید بود. برای داشتن گیاهانی مجزا آن ها را در گلدان های جدا بکارید.

 

-روش دوم: همچنین می توانید برای ریشه دار شدن قلمه ها ، آن ها را در آب قرار دهید. برای افزایش ریشه زایی  مقداری هورمون ریشه زایی در درون آبی که قلمه را در آن می گذارید بریزید. برای داشتن گیاهانی مجزا آن ها را در گلدان های جدا بکارید.

 

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *