پالونیا

پالونیا


این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است . در این مقاله با پالونیا اشنا می‌شوید. 

 

 

پالونیا
پالونیا

پالونیا

نام انگلیسی: EMPRESS TREE 

 

نام علمی: Paulownia Tomentosa 

 

خانواده: PAULOWNIACEAE 

 

-پالونیا یا درخت پرنسس یا در ایران با نام درخت نوروز گیاهی از راسته نعناسانان بوده و دارای ۶ تا ۱۷ گونه می باشد، گونه‌های مختلف آن بومی شمال آمریکا، چین، لائوس و ویتنام و مناطق دیگر شرق آسیا، به ویژه ژاپن و کره هستند. 

 

-برگ های پالونیا قلبی شکل و شکوفه های خوشبو و زیبا و خوشه ای دارد که معمولا در ارقام مختلف به رنگ سفید، صورتی مایل به بنفش هستند، پالونیا هنگامی که بر روی گل می باشد (تقریبا اردیبهشت ماه) توریست هایی را برای تماشای باغ های زیبای آن به خود جذب می کند. 

 

-پالونیا درختی بسیار سازگار می باشد و در انواع خاک و آب و هوا و شرایط اقلیمی رشد می کند، این درخت در دشت های کم ارتفاع و زمین های مرتفع تا ارتفاع دو هزار متری کشور چین کاشته شده است، در کشور آمریکا نیز این درخت به وفور یافت می شود، در کشور ایران نیز این درخت در دهه ی ۸۰ برای اولین بار در شمال کشور کاشت شده، این درخت علاوه بر جنبه زینتی آن که به خاطر گلهایش می باشد به عنوان درختانی درآمدزا برای مصارف چوبی نیز کاشته می شود. 

 

 محبوب ترین گونه های پالونیا عبارتند از:

 

-پالونیای Tomentosa 

-پالونیای ساده 

-پالونیای Catalpifolia 

-پالونیای Fortunei 

-پالونیای کاواکامی 

-پالونیای تایوانی 

 

 

 

برای مشاهده نحوه نگهداری و پرورش این گیاه به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

تاریخچه:

 

-شما می توانید بگویید که تنها نام این درخت بسیار ویژه است. شجره نامه و نام هاي اين گياه عبارتند از: درخت امپراتور، درخت کری، پرنسس ساپفیر، پالونیا رویال، درخت پرنسس و کاواکامی. اساطیر اطراف آن فراوان است و بسیاری از فرهنگ ها می توانند زیبایی بسیاری از این گیاه را نشان دهند.

 

-بسیاری از فرهنگ ها این درخت را دوست دارند و آن را در آغوش می گیرند و باعث محبوبیت جهانی آن شده اند. چینی ها اولین کسانی بودند که یک سنت عملی را در مورد این درخت اجرا کردند. هنگام تولد یک درخت پالونیا کشت می شد. زمانی که آن ها ازدواج میکنند، درخت برداشت شده و از آن آلات موسیقی و مبلمان زیبا تهیه می شد تا با خوشحالی زندگی کنند. حتی امروز برای این چوب با ارزش دلار زیادی پرداخت شده و در محصولات زیادی استفاده می شود.

 

-یک افسانه روسی می­گوید که این درخت به افتخار شاهزاده  آنا پاولوفینا، دختر تزار پل اول روسیه، به نام پالونیا رویال نامگذاری شده است. نام پرنسس یا درخت امپراتوری آن تلاشی از حاکمان یک ملت بود.

 

-در ایالات متحده، بسیاری از این درختان برای تولید چوب کاشته می شوند، اما درختان طبیعی در امتداد سواحل شرقی و در ایالت­های غربی رشد می‌کنند. گفته می شود که غلاف های بذر پالونیا به صورت بسته بندی شده در اوایل قرن گذشت از چین به سایر مناطق منتقل شده است. دانه های ریز آن نیز توسط باد پراکنده شده و باعث ایجاد جنگل های پالونیا شده است.

 

-در اواسط قرن ۱۸۰۰ این درخت در آمریکا معرفی شده است. این درخت برای اولین بار در دهه ۱۹۷۰ به عنوان درخت سودآور توسط خریدار چوب ژاپنی کشف شد و چوب با قیمت های بالا خریداری شد. این موضوع بازار صادرات چند میلیونی چوب را بر انگیخت و گفته می شود که یک تنه از این چوب با قیمت ۲۰ هزار دلار به فروش می رفت.

 

-نکته ای که باید به خاطر سپرد این است که این چوب توسط شرکت های چوبی ایالات متحده نادیده گرفته شده و تنها در مورد میزان پتانسیل اقتصادی آن صحبت می شد. اما مطالعات انجام گرفته در چندین دانشگاه از جمله تنسی، کنتاکی، مریلند و ویرجینیا نشان داد که پتانسیل مطلوبی برای بازار آینده دارد.

 

سوالات خود را ازما بپرسید!

   

    واتساپ                                              اینستاگرام                                            تماس فوری (روی تصویر فوق کلیک کنید)

 

 

 

 

پالونیا

 

 

 

گیاه شناسی:

 

-پالونیا درختی خزان پذیر بوده که گل های خوشبو و زيبايي دارد. 

-گلهای درشت پالونیا، گرده زا و شهدزاست.

-این درخت زمانی که در گل کامل است، تماشایی ست، خوشه های گل ایستاده به رنگ ارغوانی روشن با گلهای بسیار خوشبو به رنگ سفید آبی که در اردیبهشت ماه ظاهر می شوند. 

-چوب این درخت بسیار سبک و نرم میباشد. 

-این درخت ارتفاعی بین ۸ تا ۱۲ متر دارد و حدود ۸ متر گستردگی دارد، از این رو درخت سایه دار تلقی میشود و به این منظور به طور گسترده در کشور چین کاشته میشود. 

-این گیاه، درختی است با برگهای پهن و بسیار بزرگ به طول ۳۰ سانتیمتر و عرض تا ۲۰ سانتیمتر و قلبی شكل. 

-برگهای این گیاه دارای ۵ لوب میباشند. 

-میوه ها، خشک، تخم مرغی شکل و کپسول مانند هستند و بین ۳ تا ۴ سانتیمتر طول دارند. 

-دانه ها توسط باد پراکنده میشوند. 

 

 

 

 

نیازها و شرایط نگهداری :

خاک:

-پالونیا از گونه‌های بسیار انعطاف‌پذیر بوده و بر روی انواع مختلفی از خاک به خوبی رشد می‌کند. مناسب‌ترین خاکی که به استفاده از آن توصیه شده، خاک‌های سبک، دارای زهکشی خوب و ماسه‌ای می‌باشند.محدوده‌ی pH توصیه‌شده بین ۵ الی ۹/۸ است. از خاک‌های رسی، سنگی و آغشته به آب اجتناب کنید. خاکی که بیش از ۲۵ درصد خاک رس و کمتر از ۵۰ درصد تخلخل داشته باشد، برای پالونیا توصیه نمی‌شود. پالونیا نمی‌تواند میزان شوری بیش از ۱ درصد را تحمل کند. پالونیاهای جوان در زمانی که عمق خاک بین ۱/۵ الی ۲ متر باشد، به خوبی رشد می‌کنند. 

 

آبیاری:

-خاک و رطوبت هوا برای رشد پالونیا بسیار مهم هستند. در صورتی که بارش باران در متوسط سالیانه، از ۱۰۰ میلی‌متر در ماه کمتر باشد، باید آبیاری اضافی را برای درخت انجام دهید. به جای هر ۱۰ میلی‌متر باران، باید ۱۰ لیتر به گیاه آب دهید. اگر بارش باران زیر ۵۰ میلی‌متر در ماه باشد، باید در سالیان آتی نیز آبیاری اضافی را ادامه دهید. آبیاری ناکافی رشد گیاه را کند می‌کند، اما منجر به از بین رفتن آن نمی‌شود. برای رشد بهینه‌ی گیاه در ماه‌های اولیه بسیار مهم است که به صورت هفتگی ۲۰ لیتر آب به گیاه بدهید. بهتر است که این مقدار به دو نیم تقسیم شده و در دو زمان متفاوت با استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای انجام بگیرد. در صورتی که کاشت پالونیا برای فروش در بازار انجام می‌گیرد، استفاده از فناوری آبیاری قطره‌ای توصیه می‌گردد. 

 

نور:

-این گیاه آفتاب دوست است و گیاهان جوان ان نمیتوانند در سایه سایر درختان رشد خوبی داشته باشند. بنابراین بخصوص در ابتدای کاشت می بایست مکان کاشت را به گونه ای انتخاب کرد که از آفتاب کامل به مدت حداقل ۸-۶ ساعت در روز برخوردار باشد. 

 

 دما:

-این گیاه سرما را می تواند تا حدود ۱۸- تحمل کند اما وجود چنین سرمایی یکی از عوامل محدود کننده رشد این گیاه است. همچنین گزارش شده است که در زمانی که گیاه بالغ در رکود کامل به سر می برد سرما را تا ۲۵- نیز می تواند تحمل کند. سرماهای شدید زمستانه و همچنین دیررس بهاره نیز از عوامل اسیب رسی به جوانه های گل این گیاهان است. 

 

هرس:

-به دلیل تعداد زیاد جوانه های خفته حتی روی چوب‌های نسبتا قدیمی که قادر به فعال شدن هستند، هرس برای پالونیا به خوبی قابل اجراست. 

-در سال اول، گیاه جوان با تولید برگ‌های بسیار بزرگ اقدام به جذب انرژی خورشید می‌کند. با توسعه ساقه در سال دوم، گیاه با تولید شاخه های جانبی و افزایش تعداد برگ‌ها (برگ ها در سال دوم کوچکتر می‌شوند) برگها نور کافی را از خورشید جذب می‌نماید. 

-از سال دوم و با از سرگیری رشد ساقه، لازم است به تدریج شاخه های ناخواسته از بین برود، باید توجه داشته باشید که همیشه یک سوم ارتفاع درخت باید دارای شاخه های پوشیده از برگ باشد.هرس بیش از حد می تواند باعث آفتاب سوختگی تنه شود و از شکل گیری طبیعی تاج جلوگیری کند و از این طریق رشد قطری ساقه را نیز کندتر کند. 

 

آفات و بیماری:

 

بیماری جاروی جاوگر:

-شایع ترین بیماری درختان پالونیا بیماری Witches broom است که در اثر تکثیر غیرجنسی درختان بیمار و افزایش نواحی جنگل کاری انتشار می یابد و سبب کاهش رشد درختان و از بین رفتن نهال های بذری و درختان جوان پالونیا می شود. 

 

-بیماری زایی Witches broom یا جاروی جاوگر، به دلیل تغییرات فیزیولوژیکی درختان مانند اختلالات متابولیکی، عدم تعادل در متابولیسم و دریافت انرژی، سوءتغذیه و مرگ تدریجی می باشد و علائم آن در شاخه ها تنه ،گلها و ریشه ها ظاهر می شوند. در این بیماری پهنای برگ نیز زرد، کوچک و باریک و بدون رگبرگ و چروکیده می شود و دمبرگ و جوانه های محوری و شاخه های حاصل به صورت خشک و باریک می شوند و کاسبرگ کوچک، زرد، شفاف و بدون کرک می گردد. 

 

بیماری Anthracnose:

-این بیماری سبب ایجاد نقطه های کمرنگی بر روی پهنای برگ می شود و به برگ ها، دمبرگ و جوانه های نهال پالونیا آسیب می زند. قطر این نقطه ها یک میلیمتر و رنگ آن قهوه ای و رنگ حاشیه آنها زرد-سبز می باشد و شکافی در مرکز آن ایجاد می شود. این برگها می افتند اما پهنک برگها غالبا چروک شده و تغییر شکل می دهند. روی دمبرگ، رگبرگ و جوانه ها آسیب دیده، این نقطه ها کوچک، قهوه ای روشن و دایره شکل اند. اگر چند نقطه با هم ادغام شوند، بافت های برگ آماس و جوانه ها می میرند. روی نقطه های قبلی پس از بارندگی یا هوای مرطوب، نقطه های کوچک سیاه یا قرمز رنگ ظاهر می شوند. 

 

بیماری Sphaceloma paulownia:

-در این بیماری روی برگ های جوان و گاهی ساقه ها، نقطه های قهوه ای با حاشیه زرد رنگ ایجاد شده، سپس در نواحی نقطه دار شده سوراخ های گرد کوچکی ظاهر می شود. نقطه های روی برگ با شکاف های نامنظمی به هم متصل می شوند. در صورت به هم پیوستن نقطه های قهوه ای تیره به هم نوارهایی بر روی بافت های مبتلا مشاهده می شود. سپس جوانه ها و برگ های جوان پیچیده، لوله شده و خشک می شوند و گاهی از بین می روند. 

 

بیماری Damping-off در نهال های بذری:

-بیماری مرگ گیاهچه سبب پوسیدگی جوانه، ساقه، برگ و ریشه می شود. خصوصیات خاک، تراکم عوامل بیماریزا در میزان ابتلا به بیماری بستگی دارد. 

پالونیا

 

 

 

تکثیر و کاربردصنعتی:

تکثیر:

-قوه نامیه بذر گیاه پالونیا کوتاه است به عبارت دیگر بذرهای این گیاه مدت زمان کمی زنده می مانند بنابراین بهتر است که از بذرهای تازه و جدید گیاه جهت تکثیر آن استفاده کرد. به نظر می رسد که بکارگیری تیمار سرمایی یعنی استفاده از دمای ۷-۲ درجه برای مدت زمان حدود دو ماه قبل از کاشت بذرها میزان جوانه زنی بذرها را افزایش می دهد. برای کاشت بذرها می توان از مخلوط کوکوپیت و پرلایت استفاده کرد. بذرها برای جوانه زنی به نور نیاز دارند بنابراین بهتر است که بعد از کاشت کمی با استفاده از کف دست انان را به سطح محیط کاشت فشار داد تا در جای خود مستقر شوند و تا زمان جوانه زنی از روش اسپری با آب استفاده کرد تا به دلیل جریان آب جابجا نشوند. بذرهایی که عمیق کاشته شوند جوانه زنی خوبی نخواهند داشت. دمای مورد نیاز برای جوانه زنی بذرها ۲۱ و کمتر از ۲۹ درجه است. جوانه زنی بذرها در صورت کیفیت مناسب بذر و شرایط بهینه محیطی حدود ۳ هفته طول می کشد. استفاده از پاجوش روش دیگری برای تکثیر است. پاجوشهای اطراف گیاه مادری را که یک سال عمر دارند با حفر گودالی به عمق تقریبا یک متر و بدون اینکه به توده ریشه آنان آسیب برسد، از گیاها مادری جدا میکنند. همچنین می توان در فصل رکود و استراحت از توده ریشه گیاه مادری با استفاده از قیچی قطعات به طول حدود ۱۵-۱۰ سانتیمتر را جدا کرد و ابتدا برای دو روز در میان پیت ماس قرار داد تا کمی رطوبت خود را از دست بدهند و سپس نسبت به کاشت آنان اقدام کرد. 

 

کاربرد صنعتی:

-چوب این درخت مستحکم، سبک، نرم و کیفیت بالایی دارد و به راحتی در هوای آزاد خشک می‌شود. این درخت در سن ۵ سالگی به بلوغ رسیده و چوب آن قابل بهره برداری است. چوب درخت پالونیا مصارف صنعتی زیادی دارد و در تولید مبلمان، درب و پنجره، ساخت آلات موسیقی، روکش سازی، تخته های چند لایه، خمیر کاغذ ،ساخت جعبه و کانتینرهای چوبی مناسب است. خاصیت ضد آتش گرفتن و تحمل دمای ۴۲۵ درجه سانتیگراد از خصوصیات بارز این چوب است و به دلیل همین ویژگی، با سوزاندن در کوره و تهیه ذغال، ذغالی بسیار با دوام تولید می‌کند. 

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *