کود تقویتی

کود تقویتی


این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است . در این مقاله با کودهای تقویتی و نحوه‌ی استفاده از آن اشنا می‌شوید. 

 

 

کود تقویتی
کود تقویتی
-اکثر باغداران به دنبال یافتن بهترین کود برای رشد سریع درختان هستند چرا که ممکن است زمانی در فصل رشد درختان، نیاز به اعمال برخی از انواع کودها باشد تا سریع تر بتوان نتیجه را در حصول حداکثری عملکرد شاهد بود. این مسئله بسیار مهم است که کود مناسب درختان در زمانی اعمال شود که رشد رویشی و زایشی درخت تسریع شده و بتوانید نهایتا میوه هایی بزرگ و با کیفیت به دست بیاورید. 

 

بررسی های اولیه در کود دادن به درختان:

 

خاک را مورد تست و بررسی قرار دهید:

 

-قبل از اینکه به یک درخت کود دهید، باید بررسی کنید که آیا این درخت به کود نیاز دارد یا نه. زیرا اگر کود برای درخت غیر ضروری باشد، باعث می شود رشد گیاه کم شود.  بنابراین باید ابتدا خاک درخت میوه را مورد تست و بررسی قرار دهید. 

 

-برای تست خاک باید مقداری از خاک درخت را بردارید.  همچنین خاک را به آزمایشگاه کشاورزی ببرید و مورد آزمایش قرار دهید. این تست میزان pH را به شما نشان می دهد. همچنین میزان مواد مغذی خاک را نیز معلوم می کند. باید pH خاک بین 6 تا  6.5 باشد.  خاک هایی که در میزان pH آنها بین این محدوده نباشد، نیاز به کود دارند. 

 

سن درختان را در نظر بگیرید:

 

-هرچه مدت رشد درخت بیشتر باشد، نیاز به میزان کود متفاوتی خواهد داشت.  اگر طول درخت به هنگام کاشت 0.9 تا 1.8 متر باشد، احتمالا می توانید برای چند سال از دادن کود به این درخت اجتناب کنید.  بنابراین به جای کود دادن به این درخت می توانید برای از بین بردن علف های هرز و تنظیم میزان رطوبت خاک وقت بگذارید. 

 

-بررسی کنید که درختان شما در هر فصل چقدر رشد می کنند. اگر درختان جوان به خوبی رشد نمی کنند، می توانید به آنها کود بدهید.  به طور کلی، شاخه ی درختان باید بین 25 تا 30 سانتی متر در سال رشد کند. بنابراین باید میزان رشد درختان خود را اندازه بگیرید و اگر شاخه ی درخت شما به خوبی رشد نمی کند، باید به آن کود بدهید. در غیر این صورت درختان نیازی به کود نخواهند داشت. 

 

یک نوع کود را انتخاب کنید:

 

-اگر تشخیص دادید که درخت شما نیاز به کود دارد، باید یک نوع کود مناسب را انتخاب کنید. برای اینکه بتوانید بدرستی به درختان کود بدهید، نیاز به کود متعادل کننده دارید. کود متعادل کننده، کودی است که دارای نسبت های مساوی نیتروژن و فسفر و پتاسیم است. این کود معمولا با نام N-P-K شناخته می شود.

 

-بر روی بسته ی این کود، معمولا عبارت N-P-K درج شده است. همچنین ممکن است چیزی شبیه 10-10-10 یا 12-12-12 روی بسته ی کود نوشته شده باشد.  این اعداد به این معنی هستند که این کود متعادل است و برای درختان مناسب می باشد. شما همچنین می‌توانید از یک کود ارگانیک استفاده کنید. برای اینکه بفهمید که به چه میزان کود نیاز دارید، باید سن درخت و یا قطر تنه ی آن را در نظر بگیرید. به طور کلی، در هر سال به 453 گرم کود نیاز دارید. 

سوالات خود را ازما بپرسید!

   

    واتساپ                                              اینستاگرام                                            تماس فوری (روی تصویر فوق کلیک کنید)

 

 

 

 

کود تقویتی

 

 

 

 

 

آموزش کود دادن به درختان میوه:

زمانی که می خواهید به درخت کود بدهید، از دستکش استفاده کنید:

 

-کود متعادل کننده برای پوست خطرناک است. همواره به یاد داشته باشید که هنگام کود دادن به درختان، باید از دستکش استفاده کنید. 

 

به میزان نیاز، کود را با آب مخلوط کنید:

 

-وقتی که میزان مصرف کود را مشخص کردید، آن را با آب مخلوط کنید. می توانید به دستورالعمل های نوشته شده بر روی پاکت کود متعادل کننده، توجه و عمل کنید. برای تعیین میزان آب، باید به این دستورالعمل ها توجه نمایید. اگر از کودهای دانه ای استفاده می کنید، نیازی به حل کردن آنها در آب نیست. و به راحتی می توانید دانه های کود را به دور درخت بپاشید. 

 

کود را در فاصله ی 30 سانتی متری تنه ی درخت بریزید:

 

-ریختن کود در نزدیکی تنه ی درخت می تواند به آن آسیب برساند. بنابراین کود را در فاصله ی 30 سانتی متری تنه ی درخت بریزید. مقدار دقیق کود مصرفی به سن درخت و دستورالعمل کود بستگی دارد. 

 

کود ها را در فاصله ی مناسب پخش کنید. 

 

-این کار به ریشه های درخت کمک می کند تا رشد کنند. 

 

به مقدار محدودی از نیتروژن استفاده کنید:

 

-بیشترین مقدار نیتروژن برای درختان 453 گرم است.  اگر از یک کود با نسبت 10-10-10 استفاده می کنید، مقدار مجاز این کود 4.5 کیلوگرم است. اگر از یک کود با نسبت 12-12-12 استفاده می کنید، مقدار مجاز آن 3.7 کیلوگرم است. اما اگر بیش از حد مجاز از کود استفاده کنید، رشد درخت کاهش خواهد یافت. 

 

 

 

 

 

 

کود تقویتی

 

 

آموزش کود دادن به درختان در بازه های زمانی:

نباید پس از کاشت درخت، فوری به آن کود بدهید:

 

-اکثر متخصصان کود دادن به درختان را در سال اول توصیه نمی کنند، زیرا ریشه های درخت نیاز به رشد دارند. در سال های بعد،می توانید به درخت کود دهید. اگر به درخت در سال اول زیاد کود دهید، باعث می شود درخت رشد کمی داشته باشد. 

 

در زمان مناسب به درخت میوه کود بدهید:

 

-برای به دست آوردن نتیجه ی بهتر، می توانید در اوایل بهار قبل از اینکه شکوفه ها رشد کنند، به درخت کود دهید. اگر موفق نشدید قبل از رشد شکوفه ها به درخت خود کود بدهید، می توانید در اوایل ماه تیر به آن کود بدهید. اما از کود دادن به درخت در اواخر تابستان و اوایل پاییز خودداری کنید. رشد درخت را مورد بررسی قرار دهید. 

 

-برای اینکه بفهمید که چه زمانی باید به درخت بیشتر کود دهید، باید میزان رشد درخت را اندازه گیری کنید. هر حلقه در شاخه ی درخت، نشان دهنده ی رشد آن درخت در سال گذشته است. 

 

-برای اندازه گیری رشد درخت، شعاع شاخه را اندازه گیری کنید و آنرا بر تعداد حلقه ها تقسیم کنید. این میانگین میزان رشد درخت در هر سال را نشان می دهد. در صورت نیاز، مقدار کود درخت را افزایش دهید. 

 

همان طور که درخت شما رشد می کند، باید میزان کود آن را تنظیم کنید:

 

-درختان سیب جوان، باید در هر سال به میزان 30 سانتی متر رشد کنند. بنابراین اگر رشد آنها از این میزان کمتر است، باید بین 2 تا 3 سالگی، میزان کود را 50 درصد افزایش دهید. اگر درختان گلابی کمتر از  15 سانتی متر در سال رشد می کنند، بیشتر به آنها کود بدهید. برای دیگر انواع درختان، تا زمانی که میوه نداده اند، به آنها کود ندهید،.وقتی که میوه ها شروع به رشد کردند، در هر سال، از کود 10-10-10 استفاده کنید

 

 

 

 

 

 

 

کود تقویتی

 

 

 

 

 

 

 

کود تقویتی

بهترین کود برای رشد سریع درختان:

-آنچه که کمک می کند گیاه در کوتاه ترین زمان بیشترین رشد را داشته باشد، تامین عناصر غذایی ضروری و به ویژه عناصر پر مصرف برای درخت است. شما باید برحسب آزمون خاک، تعیین موجودی بستر کشت و نهایتا نیاز گیاه، کود مناسب درختان را در زمان مناسب اعمال نمایید. فراموش نکنید که بهترین کود برای رشد سریع درختان زمانی می تواند حداکثر کارایی خود را نشان دهد که در زمان درست اعمال شود. در این میان لازم است از کودهای استفاده شود که باعث شود میزان برگ و بافت سبزینه درخت افزایش یابد. در نتیجه تولید مواد غذایی در درختان بالا رفته و در آینده محصول بیشتری نصیب شما خواهد شد. بر اساس کودهای زیر توصیه می شود:

 

1)کودهای نیتروژنه:

 

-تحقیقات نشان داده است که نیتروژن، بهترین کود برای رشد سریع درختان است. تقریبا در مورد همه گیاهان و درختان استفاده از کود ازت، رکن ثابت کوددهی است. عنصر نیتروژن محرک رشد رویشی گیاه است و در نتیجه در زمانی که هنوز گیاه وارد فاز زایشی نشده است لازم است از این کود استفاده شود. نکته ای که باید باغداران مد نظر داشته باشند این است که اگر چه نیتروژن به عنوان بهترین کود برای رشد سریع درختان شناخته شده است اما اگر در زمان صحیح اعمال نگردد، نتیجه عکس خواهد داشت. برای مثال استفاده از این کود در فاز زایشی و تشکیل شکوفه ها، باعث می شود که درخت همچنان به رشد رویشی ادامه داده و تشکیل شکوفه ها به تاخیر بیافتد. در چنین زمانی باردهی کمی نصیب شما خواهد شد. 

 

2)کودهای گوگرد:

 

-انواع مختلفی از کود گوگرد در بازار وجود دارد که بسته به نوع درخت، زمان استفاده و شرایط خاک باید از آن ها استفاده نمود. به عبارت دیگر بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه در مورد این عنصر براساس چند فاکتور مذکور تعیین می گردد. لازم است بدانید که گوگرد در ساختار سبزینگی گیاه به اندازه نیتروژن نقش دارد در نتیجه کمبود آن، رشد گیاه را کاهش می دهد. 

 

3)کودهای حاوی منیزیم:

 

-فراموش نکنید که با توجه به حضور مهم و کلیدی منیزیم در کلروفیل گیاه، از انواع بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه کودهایی هستند که در آن ها منیزیم به اندازه کافی وجود داشته باشد. در این صورت میزان کلروفیل بیشتر و توانایی فتوسنتز چندین برابر خواهد شد. 

 

4)کودهای آهن:

 

-مهمترین و بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه کودهایی هستند که حاوی آهن باشند. به طور کلی آهن در تمام مراحل رشد گیاه ممکن است لازم گردد. اما اگر می خواهید درخت سریع تر و بهتر رشد نموده و در فصل باردهی بیشترین میزان میوه حاصل گردد، حتما کود آهن را برای درخت استفاده کنید.

نکته مهم در استفاده از بهترین کود برای رشد سریع درختان:

 

 

-به هیچ عنوان برای کوددهی به درختان از روی نتایج سایر باغداران در حصول میوه قضاوت نکنید. موقعیت باغ و همچنین شرایط حاصلخیزی خاک حتی در باغ های کنار هم نیز متفاوت است. 

 

لازم است به چند نکته توجه کنید:

 

1)بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه بر اساس موجودی خاک تعیین می شود. لذا قبل از هر چیز حتما آزمون خاک را انجام دهید. 

 

2)به هیچ عنوان در مصرف کود زیاده روی نکنید. این امر نه تنها منجر به تسریع در رشد درختان نخواهد شد بلکه ریشه درختان خواهد سوخت. باور اشتباه در میان برخی از باغداران این است که بهترین کود برای رشد سریع درختان باید در بیشترین مقدار اعمال شود. 

 

3)ممکن است برخی از کودها اثر گذاری یکدیگر را خنثی کنند در نتیجه توصیه می کنیم برنامه کودی را تحت نظر یک کارشناس تنظیم کنید. شما باید بهترین کود برای رشد سریع درختان را براساس نوع درخت و نیاز آن ها تنظیم نمایید. 

 

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *