این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است . در این مقاله با گردو اسرائیلی اشنا می‌شوید. 

 

 

گردو اسرائیلی
گردو اسرائیلی
-نهال گردو درختی ست ارزشمند که علاوه بر کشورهای اقلیمی توانایی کاشت آن در ایران نیز وجود دارد. انواع متفاوتی از گردو وجود دارد که هر یک ویژگی ظاهری و عملکرد متفاوتی دارند یکی از ارقام با کیفیت که خوشه هایش بر روی یک شاخه رد می کند ، گردو اسرائیلی می باشد 

 

-یکی از دلایل محبوبیت گردو اسرائیلی تعداد بالای گردو بر روی هر شاخه است به طوری که روی هر شاخه ۵ الی ۲۵ عدد گردو رشد می کند. از ویژگی های مهم گردو اسرائیلی دیرگل بودن آن است که باعث می شود از سرمای بهاره ایمن بماند و شرایط کاشت در مناطق سردسیر را داشته باشد. 

 

-دقت داشته باشید که نهالی را انتخاب کنید که علاوه بر سازگار بودن ثمر دهی خوبی نیز داشته باشد. گردو اسرائیلی بسیار خوش طعم است. مغز آن را پادشاه مغز ها می دانند و توانایی صادرات آن وجود دارد. 

 

سوالات خود را ازما بپرسید!

   

    واتساپ                                              اینستاگرام                                            تماس فوری (روی تصویر فوق کلیک کنید)

 

خصوصیات و ویژگی های نهال گردو خوشه اسرائیلی:

 

-یکی از مهمترین ویژگی هایی که گردو اسرائیلی را از ارقام دیگر آن جدا می کند باردهی بسیار خوب آن است که به واسطه پایه کوتاه نهال به ثمر می نشیند. همانطور که در بالا اشاره شد گردو اسرائیلی دیرگل است اما بازدهی زود هنگامی دارد. 

 

-از نظر ظاهری برگ هایش سبز تیره و کشیده است و در هنگام رشد شاخ و برگ فراوانی ایجاد می کند. میوه آن متوسط و بیضی شکل می باشد . این گردو دو پوسته است. پوسته بیرونی سبزتیره و نرم است و زمان رسیدن گرو ترک می‌شود و جدا می شود اما پوسته درونی کمی محکم تر است .

 

-نوع پوسته های نژاد های مختلف گردو اسرائیلی متفاوت است. همچنین مغز آن بسیار خوش طعم بوده و نسبت مغز به پوست تقریبا ۵۰% است. 

 

-گردو اسرائیلی عمر اقتصادی مطلوبی دارد و می توان آنها را به کشورهای دیگر صادر کرد البته پوست این درخت نیز ارزشمند است. 

 

-باردهی نهال گردو از سال دوم کاشت آغاز می‌شود و میان باردهی با گذشت زمان افزایش می یابد. 

 

زمان مناسب کاشت و برداشت نهال گردو اسرائیلی :

 

-مهمترین مرحله برای کاشت نهال گردو اسرائیلی اولین مرحله آن است در این مرحله شما باید با توجه به زمین خود بستری مناسب انتخاب و یه صورت اصولی شخم بزنید.  

 

-قدم بعدی و مرحله دوم این است که شما باید گودال هایی با عمق مناسب حفر کنید اگر می خواهید درختی با ریشه قوی داشته باشید عمق خاک را بیشتر کنید. ضمنا با توجه به ایجاد شاخ و برگ های فراوان فاصله کاشت را مناسب انتخاب کنید. 

 

-خاک ماسه ای و اسیدی بهترین ترکیب برای پرورش گردو اسرائیلی می باشد.همچنین میزان آبیاری این درخت در تابستان بیشتر است و در ۶ ماه پایانی سال توسط باران تامین می شود. این درخت آفتاب دوست است و وقتی زیر نو خورشید قرار می گیرد طراوت و شادابی بیشتری به دست می آورد. گردو اسرائیلی برای رد به دمایی خنک نیاز دارد و گرما یا سرمای بیش از حد به آن آسیب می زند. 

 

-در مورد کوددهی شما می توانید آزمایش خاک را برای آن انجام دهید و میزان pH و فقر خاک را متوجه شوید و با توجه به میزان نیاز آن کوددهی را انجام دهید. هرس نیز می تواند در فصل پاییز و بعد از برداشت نهایی محصول انجام شود.  شما با هرس می توانید شاخ و برگ های اضافی را قطع کرده و سرعت رشد را بالا ببرید.

 

-با توجه به‌ امکان تغییر شرایط اقلیمی زمان مناسب برای برداشت خوشه اسرائیلی اواخر شهریور است. له یچ عنوان دیرتر یا زودتر از موعد گردو را برداشت نکنید .در واقع زود چیدن گردو علاوه بر تیره ­شدن مغز،میزان پروتئین- کربوهیدرات و چربی موجود در مغز را نیز کاهش می دهد. گردو خوشه اسرائیلی؛ در زمان رسیدن دچار ترک خوردگی می شود و شما می توانید با یک تکان ساده به درخت به راحتی آن ها را از شاخه جدا کنید.

 

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *